Posturální a fázické svaly

Posturální svaly

Posturální svaly, často označované také jako tonické svaly, jsou svaly, které jsou primárně zapojené do udržování těla ve vzpřímené poloze a podporují statické polohy, jako je stání nebo sed. Mají na starost převážně udržení našeho těla v gravitačním poli. Působí antigravitačně v neustálém napětí (působením zemské přitažlivosti jsou svaly napínány), abychom se udrželi na nohou (zejména na jedné noze během chůze). Díky tomu jsou však náchylnější ke zkracování v reakci na neustálé (nadměrné) používání. Obsahují většinou pomalá červená (oxidativní) vlákna (typ I), a proto mají větší kapacitu pro (vy)trvalou práci. Protože jsou často v činnosti, méně atrofují a jsou i méně náchylné ke zranění. Posturální svaly mají vyšší klidový tonus než svaly fázické.

Tyto svaly mají tendenci ke zkracování, zejména když jsou vystaveny dlouhodobému statickému zatížení, například při sedavém způsobu života. Je nutné je protahovat.

Mezi svaly s převahou posturálních funkcí například patří : zadní stehna (hamstringy), přímý sval stehenní (část kvadricepsu, přední strany stehna), hluboké svaly zádové, svaly šíjové, horní část trapézových svalů, části lýtkového svalu, dlouhá hlava dvojhlavého svalu pažního (biceps), prsní svaly, svaly v oblasti beder (vzpřimovače páteře), sval bedrokyčlostehenní, přitahovače stehna (svaly na vnitřní straně stehna).

Fázické svaly

Fázické svaly jsou typem svalových vláken, která mají tendenci k ochabnutí a jsou zodpovědná za rychlé a dynamické pohyby. Jsou k dispozici na vyžádání (naší vůlí), ale nereagují na tah gravitace. Obsahují většinou rychlá bílá (glykolitická) svalová vlákna (typ II), a proto jsou vhodnější pro vykonávání pohybu (než pro udržování stability).  Tyto svaly obsahují převážně rychlá bílá svalová vlákna, která jsou schopná generovat velkou sílu, ale rychle se unavují. Když nejsou pravidelně stimulovány a zatěžovány, mohou oslabovat, což může vést k svalové dysbalanci, kdy jejich funkci přebírají tonické svaly. Fázické svaly jsou obvykle umístěny blíže povrchu těla a jsou zapotřebí posilovat pro udržení jejich funkčnosti a prevenci ochabnutí.

Mezi svaly s převahou fázických funkcí například patří: ohybače krku a hlavy, zadní část deltového svalu a rotátory kosti pažní, mezilopatkové svalstvo a dolní část trapézového svalu, svaly břišní, svaly hýžďové, část čtyřhlavého svalu stehenního (kvadriceps, přední strana stehen), část trojhlavého svalu pažního (triceps), část širokého svalu zádového.

Posturální a fázické svaly

Všechny svaly v lidském těle se skládají z vláken, které vykazují buď posturální nebo fázické vlastnosti, přičemž konkrétní poměr těchto vláken je individuální a různorodý. Posturální a fázické svaly mohou působit v opozici, jako agonisté a antagonisté, což vede k jejich vzájemnému ovlivňování. Při dlouhodobém nevhodném zatěžování mohou vzniknout svalové dysbalance a negativně ovlivnit držení těla, což se projevuje například v podobě horního či dolního zkříženého syndromu.

Posturální svaly mají tendenci přebírat funkce jiných, slabších svalů, což může vést k jejich přetěžování.

Z toho důvodu je klíčové zaměřit se na pravidelný a vyvážený trénink celého svalstva, a v případě, že už došlo k narušení svalové rovnováhy, je nutné provádět specifická kompenzační (vyrovnávací) cvičení pro obnovení správné funkce a síly postižených svalů.

Přejít nahoru